Na rybníku v Brodku u Přerova jsou malé kačenky

Hezké sluneční počasí ukazuje, jak příroda na jaře rozkvétá. Všude začíná nový život. Na rybnících u cukrovaru v Brodku u Přerova, které sloužily jako vodní nádrže pro Cukrov, se na jaře uhnízdily divoké kachny březňačky. V těchto dnech vyvedly některé páry svá první  malá káčata.

Hnízda kachen jsou blízko vod, v rákosinách, ale někdy i daleko od vody. Káčata  se líhnou dokonale vyvinutá, zásoby žloutku jim vydrží 3 dny a pak se krmí sama. Jde o mláďata nekrmivá a matka je brzy odvádí na vodu, kam seskočí sami, nebo matka je z větších vzdálenosti přenese v zobáku. Mláďata velmi dobře běhají, plavou a potápějí se. Ve stáří 20-ti dnů začíná růst káčatům obrysové peří a po 50 dnech jsou zcela opeřená a začínají létat.

Pěkný je pohled na káčata, o které pečuje jen samice, zatímco kačeři přihlížejí z dálky. Proto tam přichází mnoho lidí, zvláště dětí, kteří je obdivují. Matka - kačice se bojí o své malé kačenky, a tak s nimi utíká do vody nebo po břehu k odpočinku do trávy. I když jsou v malé vodičce, ukazují, že se vody nebojí,  umí plavat a potravu si hledají sami.

Jan Teimer